Firma se sídlem v Kalifornii požádala dodavatele, aby vyrobili přibližně o 20 % méně komponentů pro tři nové modely iPhonu ve srovnání s loňskou nabídkou modelů iPhone X a iPhone 8. Zpráva zároveň upozorňuje na možné riziko, že by spotřebitelská vášeň pro nové edice ikonických smartphonů mohla po letech závratného růstu ochladnout, což by se mohlo projevit poklesem hodnoty akcií Applu i mnoha jeho hlavních dodavatelů na globálních akciových trzích.
„Tato zpráva musí být vnímána v kontextu, že Apple byl pravděpodobně v loňském roce až příliš optimistický ve vyhlídkách na své nové telefony, což mělo za následek přebytek modelů v první polovině letošního roku,“ uvedl analytik společnosti Atlantic Equities, James Cordwell. „Zčásti toto rozhodnutí souvisí s tím, že zástupci Applu nyní pohlíží na věc realističtěji.“ Apple prozatím nereagoval na žádosti o komentář k nastalé situaci. Ve fiskálním roce, jenž skončil 30. zářím, společnost prodala celkem 217 milionů iPhonů, včetně starších modelů, přičemž stále vyrábí velké množství dřívějších verzí telefonu. Někteří analytici již uvedli, že očekávají, že Apple letos prodá méně telefonů než loni, protože celosvětová poptávka po telefonech klesne a konkurenti nabourají jeho prodeje. Za poslední dvě čtvrtletí společnost prodala 129,5 milionů iPhonů, což představuje mírnou změnu ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce.
Akcie společnosti klesly o 2 %, zatímco akcie jejích dodavatelů, AMS a Dialog Semi, až o 6, respektive 4,1 %. Akcie Dialog Semi minulý pátek klesly o 17 % po oznámení, že v letošním roce sníží Apple počet objednávek na čipy pro správu napájení o zhruba 30 %. Akcie amerických dodavatelů Advanced Micro Devices, Micron Technology, Intel, Broadcom a Qualcomm klesly v rozmezí od 1 do 4 %. Mnoho analytiků uvedlo, že vysoká cena iPhonu X, který se prodává za 1 000 dolarů, také ovlivňuje poptávku po vlajkovém produktu společnosti.