Také patříte k lidem, kteří bydlí v bytovém, panelovém domě, kde je instalována ve společné stoupačce vzduchotechnika? A zaslechli jste někdy někde informaci, že by se tento systém měl revidovat? Možná vám připadá tato činnost jako holý nesmysl, proč by se mělo revidovat plechové potrubí, když je to jen kus plechu, kudy proudí výpary z kuchyně či z koupelny, a nedochází tu k žádné mechanické činnosti, která by potrubí zatěžovala? A pokud by bylo někde zkorodované, tak by to nevyžadovalo pravidelnou revizi v krátkých intervalech a stačilo by se na to podívat jen třeba jednou za deset let.
Ono je to ale celé poněkud složitější a abyste chápali jasné důvody, proč je nutné revize vzduchotechniky v paneláku provádět častěji, musíte znát samotný mechanismus fungování tohoto zařízení.
Do vzduchotechniky proudí prakticky nepřetržitě vzduch z bytu. Jenže v tom vzduchu, který nasaje ventilátor nad sporákem nebo z koupelny, se vyskytují i prachové částice a spolu s nimi i rozptýlené drobné kapénky mastnoty. Jinými slovy, nasáváte do potrubí mastný prach. Sice v malé koncentraci, ale velmi lepkavý. A ten se postupně usazuje na vnitřních stěnách potrubí, kde jeho vrstva roste a roste, až naroste do tloušťky jednoho milimetru.
A toto už bohatě stačí k tomu, aby nějaká jiskra od sporáku tuto vrstvu zapálila, a máme tu hořlavinu první třídy. Mastný prach je skutečně nebezpečná hořlavina, a při větších koncentracích dokonce třaskavina, a co dokáže, o tom vám mohou vyprávět někteří hasiči, co již zasahovali u požáru vzduchotechniky, který se rozšířil do bytu, a byt následně vyhořel. A pokud si domyslíte, že je vzduchotechnika nainstalovaná v celé domovní stoupačce, a že zasahuje do všech, třeba jedenácti bytů nad sebou, dojde vám, jaké nebezpečí tu hrozí lidem, co tu bydlí, a co zjevně nic netuší.