Žijeme proto, abychom prožívali svůj každičký den na plno, podle latinského přísloví „Carpe Diem“.
V souvislosti s tím se náš život mění a mají na něj vliv i moderní technologie. Jak vypadal svět a jak se žilo v době, kdy neexistoval Internet, si dokážou dnes uvědomit pouhé dvě třetiny obyvatelstva planety. Těch zbývajících třicet procent mladých lidí tuto zkušenost nemá prožitou a zná ji jen z vyprávění.
Jak šel čas v České republice
1989 – Na počátku roku projev prezidenta republiky Gustáva Husáka nic nenaznačuje tomu, že by ještě letos mělo dojít k převratným změnám, jež budou mít zásadní vliv na celosvětové dění.
1990 – Socialistický blok se rozpadá a o rok později dojde i na změny v samotné jeho kolébce, v Sovětském svazu. Vzniká Československá federativní republika a výraz „socialistická“ již přestává mít praktický význam.
1992 – na půdě Českého vysokého učení technického v Praze se rozjíždí projekt připojení k Internetu, prozatím pouze na akademické bázi. Jde o čistě vědecký výzkum formování a přenosu dat, nežli o skutečné surfování.
1993 – počínaje prvním lednem zaniká ČSFR a od tohoto data se již oficiálně píše „pouze“ Česká republika. Dva samostatné státy Čechů a Slováků začínají svou existenci po dlouhých 75 letech vzájemné spolupráce v rámci jednoho celku.
1994 – pokračují přípravy výpočetních systémů k vzájemnému propojení, výrobci již implementují do výpočetní techniky síťové prvky a Internet se ve světě začíná rozjíždět poměrně svižně.
1995 – Česká republika je v červenci tohoto roku oficiálně připojena k Internetu.
1996 – Nejčtenější rubriky Ondřeje Neffa „Neviditelný pes“ teprve sleduje pouhý zlomek obyvatel Česka, o deset let později to bude již více než jedna polovina. Masové využívání Internetu brzdí pomalá rychlost připojení, předražená výpočetní technika, do vzniku Facebooku a vyhledávače Google si musíte počkat ještě více než patnáct let. Stejně tak je to s rozvojem mobilní komunikace – mobilní telefony v Česku vlastní pouhých 0,05 procenta lidí.