V případě, že vlastníte zahradu, pak dozajista víte, jak náročná je její údržba, a to po fyzické i časové stránce. Chcete-li bohatou úrodu, je zapotřebí dát vašim plodinám dostatečnou péči. Ať už se jedná o pravidelné zavlažování, okopávání, odstraňování plevele či dostatečné hnojení.
Není však nic krásnějšího než odměna za poctivě vykonanou práci v období sklizně. Užitková zahrada není v dnešní době nic neobvyklého, jelikož kdo by nechtěl mít k dispozici čerstvé ovoce a zeleninu, o jehož původu ví vše a může si tak být zcela jist jeho kvalitou a chutí? Alternativou je nákup BIO ovoce a zeleniny, kde si však znatelně připlatíte za kvalitu, navíc jak je známo, plody vlastní práce přeci jen chutnají nejlépe.
Samozřejmě není třeba zmiňovat ani ekologičnost a prospěšnost pěstování vlastních plodin. Můžeme-li shrnout výhody vlastní zahrady, jsou následující:
· o kvalitě a původu ovoce a zeleniny víte vše čili máte možnost vyvarovat se umělým hnojivům, pesticidům a jiným chemikáliím
· můžete si být jistí čerstvostí a chutí
· ušetříte, srovnáme-li náklady na pěstování a ceny kvalitních plodin v obchodech
· možnost práce na zahradě na čerstvém vzduchu může být pro mnohé uklidňující a představovat účinnou relaxaci až terapii
Otázkou může být, jaké plodiny se vyplatí pěstovat. Adeptů je hned několik, především typické plodiny, které užijete v každodenní kuchyni: česnek, cibule, mrkev, celer, paprika, rajče, květák či hrách. V případě ovoce pak můžeme zmínit klasické ovocné stromy, či keře rybízu a angreštu, v období léta vás pak dozajista osvěží jahody či maliny.
Cuketa coby skrytý gastronomický zázrak
Plodinou, která bývá často neprávem opomíjena je cuketa. Dozajista vás však nezklame, vyznačuje se nenáročností na pěstování a variací možností následného zpracování v kuchyni, kdy můžete tvořit vše od krémových polévek přes chutné pomazánky . Dejte ji proto příležitost a litovat nebudete!