V zimě a zvláště v období po Vánocích bývají v České republice často chřipkové epidemie. Proti nachlazení se lze však účinně bránit posilováním imunitního systému. Kromě pravidelného otužování a zdravého stravování nám může výrazně pomoci příroda. Příroda nám totiž poskytuje mnoho řešení na různá onemocnění a nemusíte tak utrácet plno peněz za umělé potravinové doplňky, které mnohdy obsahují méně vitamínů, než bychom čekali. Vždyť již naši předci si při různých onemocněních nejdříve pomáhali šetrnými přírodními prostředky.
Mnoho vitamínu C a lékem proti mnoha onemocněním je například smrk ztepilý latinsky zvaný Picea abies, respektive smrkové výhonky. Tyto výhonky jsou nejzelenější konce větviček smrku, které raší na stromech v jarním období. Jsou velkým zdrojem vitamínu C, dále ulevují a pomáhají při zánětu horních cest dýchacích, při kašli a zahlenění, při potížích s trávením a mají silný protizánětlivý účinek.
Nejvhodnější a nejpraktičtější je zakoupit smrkové výhonky sušené. Avšak pozor na způsob sušení, pouze sušení mrazem při nízkém tlaku zachová všechny potřebné živiny a je nejšetrnější. Dále je vhodné zakoupit smrkové výhonky v bio kvalitě, jako například u prodejce https://www.nakliceno.cz. Bio kvalita zaručuje, že smrky nejsou chemicky ošetřeny a můžete je tak s klidem podávat i vašim dětem.
Jako nejznámější úprava sušených smrkových výhonků je čaj. Výluh z výhonků pijte teplý a můžete si jej osladit medem také v bio kvalitě. Výluh ovšem pomůžete použít také při ošetření zevních ran nebo jako koupel při revmatických bolestech, při bolestech zad a kloubů. Sušená forma má však i další použití například v kuchyni. Můžete jej přimíchat do polévek, do omáček, do marinád na maso a ryby, do různých pomazánek nebo kaší. Můžete jej využít také při přípravě bylinkových másel nebo solí. Využití je pestré a záleží pouze na vás, jakou formu užívání si nejvíce oblíbíte.