Ne nadarmo se rybáři přezdívají tichými blázny, pokud pojedete kolem rybníka či řeky, všimněte si, jak tiše sedí u vody a trpělivě čekají na sebemenší zaškubnutí. Rybolov v českých zemích se začal rozvíjet v devatenáctém století. Věnují se mu všechny věkové kategorie a kdo tomuto koníčku propadne, už je to navždy.
Dnešní rybáři pro svůj koníček potřebují kromě prutů spousty dalších různých pomůcek. To, bez čeho se ale neobejdou, jsou rybářské návazce . Ale je třeba ho umět správně navázat.
Uvázat uzel se na první pohled nemusí zdát nijak složité, ale ne vždy to, co na první pohled vypadá jednoduše a snadně, tak ve skutečnosti opravdu je. Co ryba, to jiný požadavek a je dobré kromě informací z knih, pochytit dobrou radu a zkušenost od někoho již rybařením protřelého.
V jednoduchosti je síla
Jednoduchý uzel už podle svého názvu složitý nebude a zvládne ho opravdu každý, jednoduše se protáhne smyčka okem a zbytek vlasce se omotá.
Smyčka
O nic složitější není ani smyčka, která je vhodná pro chytání menších rybek, nemusí být tedy obzvláště silná. Zdvojený vlasec přehnete a smyčku jednoduše provlečete.
Pevná jako skála
Pokud se chystáte na větší rybu, použijte grinner, vlasec jednoduše provlečete skrz oko a uděláte smyčku, kterou opakovaně omotáte kolem vlasce. Takový návazec udrží i těžší kousek.
Pokud si chcete uvazování vyzkoušet nanečisto doma, než vyrazíte za dobrodružnou loveckou rybářskou výpravou, zkuste youtube, kde najdete opravdu velké množství videí s touto tématikou.
A pro ty, kteří nejsou zrovna dvakrát zruční nebo nestihnou domácí přípravu a u vody se zdržovat nechtějí, pak rybářské potřeby nabízí již návazce hotové. Stačí si jen vybrat ten správný podle toho, zda chcete chytat cejna nebo kapříka. Ceny se pohybují od třiceti korun do sta korun podle typu a jedno balení obsahuje více kusů.