Řekne-li se trubka, nikdo z nás se nad tímto slovem ani na chvilku nepozastaví – všichni víme, co znamená a zběžně také k čemu slouží. S trubkami se setkáváme všude kolem nás – doma, v zaměstnání, v obchodech, na ulici, v divadle, v továrnách, na plovárně…
Ale není trubka jako trubka. Nezapomínejme, že trubka je také hudební nástroj. Ale tou se tentokrát zabývat nebudeme, naším dnešním tématem jsou trubky konstrukční.
Tak nejprve z čeho je trubka vyrobena. Máme na mysli především trubky ocelové. Například pro energetiku se používají trubky tlakované pro plyn nebo páru. Pro zámečnické konstrukce to mohou být trubky bezešvé nebo svařované, dále mohou být silnostěnné nebo tenkostěnné, podélně nebo spirálově svařené; obdobné je to i s trubkami pro zámečnické konstrukce nebo pro stavebnictví, v němž se trubky používají zřejmě nejvíce.
Ocelové trubky se zpravidla vyrábí z neušlechtilé konstrukční oceli 11 343 – produktem je svařovaná ocelová trubka pro všeobecné použití. Dále se používá ocel 11 353, z níž se vyrábí trubky bezešvé, a ty jsou určeny do náročnějších podmínek. Bezešvé trubky se mohou bez obav používat pro vedení páry, vody, vzduchu, plynu, nafty, a podobně. Ovšem trubky se švem k těmto účelům používat nelze.
Trubky mohou mít nejen různý průměr, ale také různou tloušťku stěny. A pochopitelně mají i různou délku. Nejčastěji je to 5 – 7 metrů.
Ocelová trubka plášťová – je známá jako trubka zapouzdřovací; ponejvíce se používá v podzemních stavbách, a to hlavně k ochraně inženýrských sítí různých typů. Může jít o vodovodní sítě, elektrické napájecí kabely, plynové potrubí, kabely optických vláken, atd. K poškození by mohlo dojít jak vlivem přírodních živlů (otřesy, záplavy, sesuvy půdy, aj.), anebo i v důsledku lidské činnosti.
V nabídce prodejců tohoto produktu se můžete setkat s novými trubkami s atestem, s novými trubkami bez atestu, s použitými trubkami a s izolovanými trubkami.